Chovatelská stanice Ninya Órë

Psí dárce krve

01.09.2008 20:40

Tak jako lidé, někdy i pejsci potřebují darovat krev... My jsme s "tímto" začali díky dvoum slečnám - sousedkám z Prahy, které nás poprosili aby náš Am daroval jejich velice nemocnímu pejskovi krev... Poté jsme se zaregistrovali do databáze psích dárců krve : https://www.wdk.cz/cz/darci-krve ! Pokud máte zdravého pejsana(očkovaného atd. ), kterému nic nechybí a má nad 25kg  zaregistrujte se a pomáhejte s námi :o) .. Není nic menšího , co pro psí kamarády můžem udělat...

tady jsou nejdůl.informace : Dárce krve by měl splňovat některé základní podmínky:

 • měl by být především zdravý
 • s tělesnou hmotností minimálně 25 kg, lépe 30 kg
 • pravidelně očkovaný proti běžným chorobám, poslední vakcinace by měla být minimálně 14 dní před odběrem krve
 • měl by být odčervený
 • měl by být preventivně ošetřován proti přisátí klíšťat, v ideálním případě by měl být negativní na lymskou boreliozu
 • nikdy by neměl sám dostat transfuzi a to ani krevních komponent
 • od posledního darování krve by měly uběhnout minimálně 3 měsíce, lépe 6 měsíců
 • fena by neměla hárat a neměla by mít nikdy štěňata
 • pokud možno by dárce neměl být před odběrem nakrmený
 • dárce by neměl prodělat ani být v posledním měsíci ve styku s infekční chorobou
 • neměl by minimálně měsíc před odběrem užívat antibiotika

(celý, pěkný článek kt.napsala paní  MVDr. Zuzana Málková najdete zde : https://vood.webnode.com/news/darcovstvi-krve/ )

 

 2.9.2008 - 2.darování krve :

 

Amonek dnes daroval opět krev nemocnému pejskovi . Včera mi volal pán ze Šumperka, že 2.9. jedou do Olomouce s pejskem na operaci a že by potřebovali psího dárce krve, zda jim pomůžem. Samozřejmě jsme šli, jejich pejsek – 9ti letý retrívr Dusty má nádor na slezině a další komplikace. Operace je nutná a to co nejrychleji… Veterinární klinika pana Procházky je shodou okolností v Holici, a tak jsme to měli kousíček…

O půl 3 jsme já, brácha jirka a Am naklusali do ordinace, Amovi byla vyholena pravá nožka a „puštěno žilou“ :o) ! Myslím, že to tentokrát snášel z počátku hůř nežm minule, neb stolek na kt. seděl byl menší a trochu vratký. Opíral se o mě takovou silou, že jsem své místo přenechala jírovi, jinak bymě asi odtlačil. Po chvíli se zklidnil a pak úplně, když  na moment vešla do ordinace sestřička zvážit kočičku :o) , v tom momentě nevěděl o nějaké napíchlé noze ! Krvička tekla opět pomalejc, ale za takovou cca půl hodku byl pytlík naplněn. Poté dostal Am včeličku vitamínů („béčko“ ), což byl největší „trága“ celého odběru. Slečna asistentka prej : „ Tato štípe, asi ho to bude chvíli štípat“ a džogla to do něj. No Am začal pištět, ošívat se co mu to udělala a skoro tancoval polku .. Hrdina jeden :o) ! Tak a teď už jen budeme čekat na výsledek operace, kt mi pánící Dustyho (starší moc sympatický manželský pár , kt.mají mimochodem pro svého psího miláčka speciální ,samostatný „jeho“ pokojíček )slíbili že sdělí  smskou.

Jo a koho zajímá, jak jsem to nesla já…Tak vám řeknu, bylo mi hůř než Amovi, Bledá jak stěna, spocená a s návaly jak v přechodu…a to čistě jen z vědomí, že je tam jehla+krev ( kt.ještě k tomu jde vidět jak teče hadičkou do pytlíku – no hrůza ). No sedla jsem si na zadek a byla jsem jen „hladič „ a utěšovatel . Děkuji moc brašulovi, že tam byl a držel Ama, neb se mnou by to tam asi seklo. Přesto ale , kdykoli bude potřeba, jsme s Amem nachystaní pomoci druhým psíkům…

 

27.07.2007 - 1. darování krve :

Amoneček je náš hrdina a dnes udělal velkou věc....  DAROVAL SVOU KREV NEMOCNÉMU PEJSKOVI !!!! Berynek, 11- ti letý stafordík, kterému se netvoří červené krvinky, potřeboval  transfuzi a jeho paničky (bydlí vedle v domě v Praze) nás požádaly o pomoc. Šli jsme společně na veterinu, kde Amonkovi oholili nožku,a vzali "pytlík" krve ! Amonek sice byl ve stresu, ale nejančil,jen se trochu klepal a funěl :-) , a pěkně seděl a nechal se od paničky a páníka hladit a uklidňovat! Byl mooc šikovný, ani se nehnul a držel a "pouštěl svou zdravou krev, ve které koluje láska a přátelství " ! Panička sebou však málem sekla- jehly jí nedělají moc dobře :-)) ! a musela si na chvíli sednout a Amík mi dokázal že pejsek bývá mnohdy silnější než člověk !

Jsme na něj neuvěřitelně pyšní, i když to v podstatě "nebyla žádná věda" !!! Ale my v něm vidíme hrdinu... Teď jen doufat, že Beryček bude na Amonkově krvi ještě pěkně žít a jeho paničky se budou moci radovat z jeho lásky a veselí ! Amoneček se po příchodu z veteriny napapkal a ted odpočívá, zítra má za odměnu výlet na Karlštejn :o)) !

Každý někdy potřebuje pomoci a jsem hrdá, že my jsme pomoct mohli(, doufám však že my takovouto pomoc nikdy potřebovat nebudeme a že naši pejskové budou jen a jen zdravoučcí) !

Berynek už, bohužel, není s námi, kouká na nás ze psího nebíčka, ale díky Amově krvi byl alepsoň ještě chvíli se svýma milovanýma paničkama ... Zdravíme tě, draku, tam nahoru... :-) !

 

 

 

 

 

 

 

Kopírování textů a fotek z těchto stránek je bez svolení autora zakázáno !!!

Vytvořeno službou Webnode

TOPlist