Chovatelská stanice Ninya Órë

*Štěňátka z ch.st ninya órë *

 

Jelikož štěňátka jsou z velké části stejná jako jejich rodiče - po povahové, zdravotní i exteriérové stránce, je důležité vybrat sperávný chovný pár.

 

·         Velice důležitá je pro mě povaha psa - vyrovnaná, odpovídající konkrétnímu plemeni, věrná a oddaná svému pánovi. Pes je pro mě kamarád, parťák, společník, ochránce a opora :-). Do chovu pouštíme pouze psy s vyrovnanou povahou.

I přesto, že všichni naši psi jsou perfektními hlídači, obránci, jsou dobře ovladatelní a v naší přítomnosti ne příliš agresivní (myslím tím, například,že vítané návštěvě, kterou přivítáme a pozveme do našeho domu,naši psi v naší přítomnosti neublíží!). Vedeme a učíme je tomuto od malých štěňátek,především z důvodu jednoduššího soužití s takto navyklými,vychovanými psy! Přeci jen žijeme ve střední Evropě, kde je spoustu pověr a hysterie z tzv. "bojových psů" a my s našimi psy opravdu chceme trávit čas nejen na našem pozemku, ale také v přírodě a mezi lidmi. A pokud má pes spravnou, vyrovnanou povahu a láskyplné, ale pevné vedení,je si plně vědom "kdo je tady pánem", věřím, že i takový bodyguard jako je burbul, či fila, může svého pána doprovázet opravdu kamkoli a kdykoli, ať je to cesta do měst, metra, autobusu, či do hospůdky,do kanceláře, obchodu nebo na tůru do přírody. Je třeba od štěněte navštěvovat různá místa, aby si pejsek zvykl na ruch, různé situace a věci běžného života!

 

 

·         Neméně  důležité je zdraví aby byl pes šťastný, veselý, vyrovnaný a tak dobře plnil svoje povinnosti (pasení, hlídání, lovení, ..., ale i jen roli společníka), musí být zdravý, v dobré kondici a také dobře živený. Do chovu používáme pouze psy naprosto zdravé a v dobré kondici!!!

Pro naše plemena je nutností k uchovnění rentgen kyčlí ( max.s výsledkem 3/3) a my děláme také rtg loktů. Jednim z největších problémů molossů jsou právě problémy s klouby, proto je velice dobře, že je pro chovnost toto zdravotní vyšetření podmínkou! Naši psi mají vysledky RTG kloubů vynikající a naší snahou vždy bude předat tyto vlastnisti dále, jejich potomkům! Proto velmi pečlivě a uváženě vybíráme krycí psy pro naše fenečky. Klouby však nejsou vše a jelikož jsem si se svou bulterierkou zažila, co to je mít psa s nemocným srdcem, každému chovnému jedinci, kterého máme doma nechávám také testovat srdíčko!

 

 

·        Dobrá výživa je také velmi důležitá. Naši psi, ale také i štěňátka, jsou krmeni přirozenou stravou  - syrové maso s přílohami, nebo-li BARFem ;)!!!!  Psům do stravy přidávám také různé doplňky, jako je hydrolyzovaný kolagen, Pangamin, mořské řasy, Roboran, pažitku a jiné bylinky :o).

 Co je BARF ?

Touto tématikou se zabývá má kamarádka Kateřina Novosádová, která tento způsob krmení popisuje takto : „BARF je zkratka, která se dá vyložit mnoha způsoby = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově), = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava), = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti a zelenina.“ 

Veškeré její články a mnoho zajímavostí najdete ZDE.

 

·         Exteriér plemene  - bezchybný exteriér pro mě není tou nejdůležitější podmínkou v celkovém pohledu na psa, ovšem standard pes splňovat musí! Musí být zřejmé již na 1.pohled o jaké plemeno se jedná, nesmí se příliš odchylovat od standardu a samožřejmě nesmí vykazovat diskvalifikující vady.

 Když se podívám na psa, prvně hodnotím hlavu, která mě musí zaujmout. Mám ráda správně nasazené a nesené uši a pěkné tmavé oči. Další v pořadí je hrudník. Asi i díky "holubím“ hrudníkům mých milovaných bulteriérů a překrásnému hrudníku naší asiatky Čakry, je pro mě hloubka a šířka hrudníku velice důležitá. Neméně důležité je předhrudí a také pevná záda. Dále mě zajímají tlapky, které musí být pevně uzavřené, tzv. kočičí tlapa, nikoli s volnými prsty. Boerboel, stejně jako brazilská fila, jsou pracovní plemena, a proto je pro mě důležité osvalení a kondice psa! Tělo musí být pevné a nasvalené. Mám ráda, když jdou vidět vyrýsované svaly.

 Avšak vím, že není dokonalý pes, na každém lze "něco najít", proto je třeba se na psa dívat z celkového pohledu - zdraví, povaha a exterier. A také důkladně promýšlet rodiče budoucích štěňátek,zda se k sobě typově hodí, zda své případné nedostatky jeden druhému vyváží a doplní!!!

 

O našich budoucích štěňtkách

Předpokládám, že naše štěňátka budou mít vyrovnanou a veselou povahu, budou temperamentní s dokonalými hlídacími schopnostmi. Sportovní stavby těla se silnými kostmi! Také věřím, že to budou štěňátka zdravá, po svých rodičích!

Štěňátka od nás budou plně socializovaná, zvyklá na kočky a domácí zvířectvo. Také na děti, které k nám jezdívají na návštěvy, různé zvuky, jako je hluk vysavače, mixéru, Tv, vlaku, atd. Párkrát si se štěndama vyjedeme autem, aby si i na něj zvykla. Krmena budou převážně syrovou stravou, dle filozofie BARF, ale také budou zvykána na suchou, granulovanou stravu!

Naše štěňátka dáme pouze do "dobrých rukou", k lidem jež si řádně rozmysleli koupi psa, jsou si vědomi povahových vlastností boerboela/braz.fily, jež mají pro držení a výchovu takovéhoto psa podmínky - nedáme štěně do kotce ani na "hlídání objektu", při čemž by pes neměl kontakt se svými páníčky! Naše plemena svou "smečku" miluje a potřebují být v její blízkosti!!!

 

 

 

Kopírování textů a fotek z těchto stránek je bez svolení autora zakázáno !!!

Vytvořeno službou Webnode

TOPlist